Profesor Šerý o mutacích, testování a očkování

11.03.2021

Profesor Šerý o mutacích, testování a očkování

V rozhovoru s Danielou Drtinovou náš profesor Omar Šerý hovoří o britské a jihoafrické mutaci koronaviru, o současném testování v České republice a o možostech očkování. Jaké riziko představuje jihoafrická mutace? Má antigenní testování smysl?

"Mutace jsou důsledek promořování, nesmíme se dál promořovat, může se stát, že pak bude očkování k ničemu. Se Sputnikem bych na schválení EMA nečekal, českému SÚKLu v tomto věřím, má dostatečnou odbornou kapacitu na to, aby posuzoval bezpečnost, byl bych rychlý, umírá nám tu spousta lidí. Zcela zásadní je nyní pro zabránění rozšíření jihoafrické mutace v ČR začít skutečně testovat všechny kontakty a podezřelé a propouštět z karantény po negativním PCR testu. Jinak všechno to očkování nebude k ničemu. Toto opatření je třeba zajistit hned, příští týden bude pozdě."

Samotný rozhovory naleznete na stránkáchaktuálně.cz

Pokud chceme podle prof. Šerého zabránit rozšíření jihoafrické mutace a dalších mutací v ČR, je třeba důrazně apelovat na Ministerstvo zdravotnictví ČR, aby:

  • Znovu zavedlo propouštění z karantény na základě negativního PCR testu. PCR pozitivní osoby jsou infekční pro své okolí. P ropouštění bez PCR negativního výsledku z karantény vedlo v uplynulých měsících zcela jasně k výraznému rozšíření koronaviru v celé České republice.

  • Karanténu vzhledem k nové povaze mutací prodloužit na 14 dnů.

  • Je třeba řádně trasovat a analyzovat vzorky na výskyt mutací.

  • Je třeba průběžně provádět sekvenační analýzu některých vzorků kvůli výskytu nových mutací.

  • Testovat metodou PCR všechny osoby, které přijedou ze zahraničí – především z rizikových oblastí, aby nedocházelo k importu nových mutací.

  • Přestat používat antigenní testy. Antigenní testy jednak nerozeznají, zda je pozitivní vzorek současně pozitivní pro některou mutaci, jednak mají všechny tak nízkou senzitivitu, že je ve vyspělých státech (rozuměj aplikujících vědecké poznatky do praxe) jako je Austrálie, Taiwan nebo Čína nepoužívají. Používání antigenních testů vede u falešně negativních osob k pocitu bezpečí, a tito koronavirus pozitivní lidé pak roznášejí koronavirus mezi ty negativní. Pro zamezení přenosů infekce virem SARS-CoV-2 potřebujeme precizní diagnostiku, nikoliv šidítka s přesností hodu korunou.