Pro veřejnost

Ústav v médiích

Na této stránce můžete najít přehled videí a článků, ve kterých vystupovali naši kolegové z Ústavu biochemie.


Omar Šerý

Alzheimer jde oddálit. Procesy v mozku začínají až 12 let před vypuknutím choroby

Rozhovor na webu info.cz

Týmu brněnské Masarykovy univerzity se pomocí elektronového mikroskopu podařilo v neuronech vizualizovat polohu enzymu, který se podílí na vzniku Alzheimerovy choroby. „V příštích měsících se zaměříme na podrobnější výzkum,“ říká prof. Omar Šerý z Ústavu Biochemie, jehož práce se dostala i do nejprestižnějších vědeckých časopisů. 


Zdeněk Glatz

Metoda, co odhalí chybu v léku i tajemství receptury

Rozhovor na webu Magazín M

Prof. RNDr. Zdeněk Glatz, CSc. působí na Ústavu biochemie Přírodovědecké fakulty a patří mezi významné osobnosti české analytické biochemie. Známý je především díky svým aplikacím poměrně nové analytické metody zvané kapilární elektroforéza, která nachází své využití v genomice a proteomice, při vývoji léčiv či v klinické diagnostice. Sám ale skromně říká: „Když se ráno podívám do zrcadla, tak žádnou osobnost nevidím.“


Tomáš Kašparovský

Obohacené mléko

Videoreportáž na webu České Televize v čase 15:34

Tým biochemiků docenta Tomáše Kašparovského z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity studuje obranné reakce rostlin a jejich vliv na kravské mléko. Zkoumá jak nejlépe dostat fytoestrogen, který přijmou krávy z rostlinné potravy, až k lidem ve formě kravského mléka. Fytoestrogen totiž blahodárně působí na kardiovaskulární systém, posiluje imunitu, a dokonce může být účinný na určité typy rakoviny.


Jan Lochman

On-line výuka na vysokých školách

Videorozhovor na Události Brno

Historicky první on-line semestr začal tento týden na Masarykově univerzitě v Brně. Na fakulty můžou studenti a studentky jen na praktické a klinické předměty. Většina - asi osmdesát procent - běží distančně. Prezenční výuku zakázali krajští hygienici na konci září, když semafor na Brněnsku a Hodonínsku zoranžověl. Univerzita později vyzvala ke zrušení zákazu.


Pavel Bouchal

Nová klasifikace nádorů prsu může pomoct diagnostice i terapii

Rozhovor na webu Magazín M

Ve studii, kterou zveřejnil vědecký časopis Cell Reports, se mezinárodní tým odborníků v čele s biochemikem Pavlem Bouchalem z Přírodovědecké fakulty MU zaměřil na novou metodu určení jednotlivých podtypů rakoviny prsu, kterých je známo pět. Soustředili se na výběr a stanovení hladin bílkovin charakteristických pro jednotlivé typy. Protože každý podtyp vyžaduje jiný způsob terapie, je jejich rozlišení klíčové. Vědci tak udělali důležitý krok pro včasné nasazení účinné léčby. Nově se chystají zabývat také nádory ledvin a jejich metastazujícími formami.


Zdeněk Farka

Díky svému prvnímu projektu jsem získal nový pohled na výzkum

Rozhovor na webu Vědavýzkum.cz

Zdeněk Farka, který v současnosti působí na Ústavu biochemie Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity, si žádost o svůj první grant z programu TAČR Zéta podal už jako PhD student. Co ho k vlastnímu grantu motivovalo? A jak hodnotí přínos tohoto programu pro mladé výzkumníky? Na tyto i další otázky odpovídá v následujícím rozhovoru.


Výzkum je často o rivalitě, kdo přijde s objevem dřív

Videorozhovor Magazín M na Youtube.com

Farka coby absolvent Přírodovědecké fakulty MU patří do výzkumného týmu, který se snaží najít využití nanočástic v biosenzorech. Pracuje konkrétně na přístroji, který umí odhalit salmonelu nebo rakovinné bujení v lidském těle. Na červnovém Festivalu MUNI 100, kde převzal medaili pro význačné absolventy, ho vyzpovídala MUNI TV.